Szia Viki!
A (scharfes) ß használata igazából nem a szó hosszúságától függ, hanem egy szótagétól. Ha rövid szótagot követ, akkor ss-t kell írni. Pl. küssen, Pass, Abschluss. Hosszú szótagok és diftongusok (kettős magánhangzók) után megmaradt a ß. Pl. grüßen, Gruß, fließen, Fuß.
Az új helyesírás 2006. augusztus 1-je óta érvényes, vagyis sajna hibának kell venni, ha valaki a régi variációt használja. ...
Üdv.: F.B.
2010.08.10. 20:30
Viki
Szia!
Én azt szeretném kérdezni, hogy az új helyesírási szabályok szerint mikor kell ß-t két ss-nek írni, vmi olyasmit olvastam, hogy a rövid szavakban kell csak változtatni és, hogy amiben 2 mássalhangzó van abban marad az ß, ez igaz??? :( Hyelvizsgán, érettségin ez számíthat hibának?? :( Előre is nagyon köszi!! :)
Viki
2010.08.03. 09:20
Hannah
Szia!
Köszönöm a válaszokat! A Passiv-os kérdés miatt gebedtem jópár órát az osztrák rádió előtt és nem jutottam sokra. Teljesen begolyóztam tőle, hogy ezt figyelgessem Úgyhogy asszem ahogy eszembe jut, úgy mondom, kész.
A jemand-niemand tök logikus, nem tudom miért maradt ez ki eddig az életemből.
A szórendet nagyon köszi, nagy dilemámat oldottad meg!
Szia Hannah!
Nos, akkor a válaszok a kérdésekre:
- A Passiv Perfekt vagy Passiv Präteritumos kérdésedre a válaszom: Fogalmam sincs! A Präteritum-variációt gyakrabban hallom (nyilván, mert egyszerűbb), de ezt "törvényként" azért nem jelenteném ki.
- A jemandot és a niemandot alanyeset kivételével mindig kell ragozni, mégpedig úgy, mint a hímnemű határozott névelőt, a der-t:
Nominativ: jemand - niemand
Akkusativ: jemanden - niemanden
Genitiv: jemandes - niemandes
Dativ: jemandem - niemandem
Ez nyilván akkor is érvényes, ha előttük valamely elöljárószó áll.
- A wenn a második tagmondatra is vonatkozik (... és ha sok időm van), tehát ott is mellékmondati lesz a szórend (és nem kell a vessző): Wenn ich zu Hause bin und viel Zeit habe.
Örültem a kérdéseidnek! Ha vannak/lesznek még, várom őket szeretettel!
Üdv.: F.B.
2010.07.30. 12:22
Hannah
Szia!
Bocsi hogy kérdésekkel bombázlak.
Wenn ich zu Hause bin, und habe viel Zeit…
oder
Wenn ich zu Hause bin, und viel Zeit habe…
Melyik a helyes? Logikusan az első, mert „und” után alany, ige és a többi jön, de nekem mindig a második ugrik be, ha beszélnem kell.
Sok német beszédet hallok a mindennapjaim során, de olyankor nem figyelek tudatosan a nyelvtanra.
2010.07.28. 10:26
Hannah
Másik dolog:
"jemand"-ot és "niemand"-ot mikor kell ragozni?
Osztrák kolleginákkal beszélgettünk, amikor a barátnőm (magyar) beszólt nekem, hogy esetleg ragozni is kellenék. De mikor és hogyan?
2010.07.28. 10:21
Hannah
A múlt időt általában ugye beszédben perfektben használják. És a passívot? Präteritum vagy perfekt a gyakoribb? Ezt valahogy még nem figyeltem tudatosan és most kíváncsi lettem rá.
(bocsi ha nem túl szakszerű a kérdésfeltevésem nem tudom jobban megfogalmazni)
Szia Tomi!
Ha csak nem "életbevágóan" sürgős, kérnék néhány nap "Lauf"-ot a válaszra, SOS fordítási határidőim lettek.
De azér' ugye "megvan", hogy egy mondatfordítás v. több itt a mydeutsch-on csak akkor "kel életre", ha a kérdező megteszi a maga javaslatát!?
Üdv, és várom!
F.B.
Szia Vera!
Na azért ne légy ! Der Brief wird wohl schon geschrieben worden sein, weil ... (A levelet bizonyára megírták már, mert ...)
De ha bármi ilyen jellegű (igealak) gondod van, nyisd meg a "Táblázatok" menüpontot!
Üdv.:
F.B.
2010.04.05. 18:53
Vera
Szia!
Én azt szeretném kérdezni, hogyha múltra való vélekedést akarok kifejezni Futur II-vel, és a mondatomat még Passivba is kéne tenni, mit tegyek? :(
Szia Dia!
Ennek a "jelenségnek" Adressatenpassiv a neve, és a Vorgansgspassiv Konkurrenzform-ja. A képzése a bekommen, az erhalten és a kriegen igékkel történik, ezeket kell ragozni, a "főige" pedig a mondat végére kerül Partizip Perfekt alakban.
Nézzünk egy mondatot és annak az Adressatenpassiv formáját: Meine Eltern schenken mir ein Buch. (A szüleim ajándékoznak nekem egy könyvet.) Ich bekomme von meinen Eltern ein Buch geschenkt. (Kapok a szüleimtől ajándékba egy könyvet.)
Vagyis mi történt? A cselekvő mondat Dativja lesz az Adressatenpassiv mondat alanya. (Mir - ich.) Ezt a konstrukciót tehát csak olyan igék esetében lehet használni, amelyeknek van Dativ és Akkusativ vonzatuk is.
Ha még mindig nem lenne elég világos, küldd el az e-mail címemre azokat a mondatokat, amikkel gondod van!
Üdv.:
F.B.
2010.03.28. 18:06
Dia
Szia!
Meg tudnád mondani mi az a bekommen Passiv, és hogy mire használják?